Slepice snáší příliš malá vejce
Jednou z hlavních motivací pro chov slepic je zajištění průběžné zásoby chutných vajec. Některé chovy se však potýkají s komplikacemi. Jednou z těch častějších je snáška příliš malých vajec. Stává se to i vám? Nezoufejte, připravili jsme výčet nejčastějších důvodů, proč se tomu tak děje, a jak se pokusit situaci napravit.
Nedostatek živin ve stravě
Stravovací návyky hrají klíčovou roli v kvalitě, chuti a velikosti vajec, která slepice snáší. Při správné výživě budou slepičky zdravější a spokojenější, naopak špatná strava může značně ovlivnit velikost a kvalitu vajec. Již od kuřat dbejte na dostatek bílkovin v potravě. Také slepice s nedostatkem vápníku budou snášet vejce s měkkými skořápkami nebo dokonce malá vejce. Vedle nedostatku bílkovin a vápníku, slepice s nedostatkem dalších minerálů také často snášejí malá vejce.
Je důležité zahrnout do stravy slepic různé druhy ovoce a zeleniny, které jim poskytnou potřebné vitamíny, minerály a živiny. Vůbec nejdůležitější je kvalitní krmná směs, ta musí být základ. Důležitá je následně rozmanitost a vyváženost stravy. Vhodné zdroje bílkovin jsou rybí moučka, mouční červi a slunečnicová semínka.
Pro zajištění dostatečného přísunu vápníku, který pomůže slepicím snášet větší a lepší vejce, přidejte do jejich stravy ústřicové skořápky a rozdrcené vaječné skořápky. Rovněž byste měli zařadit do jejich jídelníčku listovou zeleninu, která dodá chovu potřebné vitamíny, minerály a živiny, což zvýší produkci vajec a umožní snášet větší vejce.
Příliš mladá slepička
Věk je jedním z důvodů, proč slepice může snášet malá vejce. Když slepice začne snášet v mladém věku, její vejce bývají menší, občas označovaná jako „slepičí". Není třeba se znepokojovat, pokud některé z vašich slepic snáší malá vejce. Standardní velikosti vajec dosáhnou zhruba měsíc po první snůšce. Jejich reprodukční systém do té doby plně dospěje a nebudou mít problémy s malými vejci. Nemějte na svoje kuřice příliš velké nároky.
V chovu se objevuje stres
Kuřata, kuřice a slepice jsou náchylné na stres. Vysoce stresující situace a prostředí mohou negativně ovlivnit kvalitu a velikost vajec, která slepice klade. Slepice jsou nejšťastnější, když mají volný výběh a mohou se volně pohybovat a zkoumat. Pokud žijete ve městě, nemusí být vždy možné poskytnout slepicím volný výběh, zejména pokud nemáte dostatek prostoru na svém dvorku. Prostor je zásadní, a to i ten přirozený. Platí to i pro přeplněný kurník.
Dravci také mohou slepice stresovat, což potom vede k tomu, že se slepice bojí snášet. Dokonce i když slepice snáší vejce, mohou být menší, pokud jsou vystaveny nebezpečí od dravců. Je důležité chránit slepice před potenciálními predátory, aby nedegradovali snůšku. Nenechávejte slepice pohybovat se na místech, kde jsou potenciální dravci, protože tito predátoři mohou slepice nejen ohrožovat, ale také navyšovat stres.
Klasickým problémem je i šikana. Slepice budou ve stresu, pokud budou vystaveny neustálým rvačkám a klováním v kurníku. To vše může negativně ovlivnit produkci vajec. Kohouti jsou běžně známí tím, že ruší slepice. Proto by měli být kohouti odděleni od slepic, aby jim nezvyšovali stres a nesnižovali jejich schopnost efektivně snášet. Také je dobré oddělit šikanující slepice od slepic snášejících vejce, aby se předešlo konfliktům v kurníku.
Genetické dispozice
Velikost vejcí se odvíjí od daného plemena. Menší slepičky mají menší reprodukční systém, a proto snáší i menší vejce. Než začnete hledat jiné důvody, proč vaše slepice snáší malá vejce, zkontrolujte jejich genetický původ. Je možné, že vaše slepice patří k plemenu, které je přirozeně nakloněno snášení malých vajec.
Zdravotní kondice a nemoci
Zdravotní stav slepic samozřejmě ovlivňuje produkci vajec. Nemocné slepice jsou méně schopné ve snášení a jejich vejce bývají menší nebo měkčí. Ptačí choroby, jako je ptačí cholera, negativně ovlivňují reprodukční systém slepic a zhoršují celkový zdravotní stav těchto ptáků. Bakteriální infekce, jako je E. coli, také vedou k výraznému poklesu produkce vajec. Tato nemoc způsobuje zánět v reprodukčních orgánech slepic. Kvůli tomuto zánětu slepice snáší pouze malá vejce. Navíc může slepice zažívat intenzivní bolest a nepohodlí během snášení.
I nákaza salmonelou negativně ovlivňuje produkci vajec, stejně jako jejich velikost a kvalitu. Tato nemoc poškozuje vaječníkové folikuly, což způsobuje chronickou infekci v reprodukčním systému slepic. V důsledku toho reprodukční systém slepic nefunguje správně a slepice nemohou snášet. Je nutné počítat, že i po uzdravení už mohou být vejce menší. Zaměřte se na prevenci obtíží a dodržujte pravidelné prohlídky chovu veterinářem.
Nedostatek světla
Světlo je velmi důležité pro slepice, které snáší vejce. Stimuluje reprodukční systém slepic, který tímto způsobem uvolňuje žloutek z vaječníku. Absence světla tedy slepicím brání v běžném snášení. Nedostatek světla může také vést k tomu, že slepice snášejí menší vejce, protože jejich tělo nemá dostatek světla na aktivaci reprodukčního systému.
Přemýšlejte o osvětlení kurníku, obzvláště během tmavých zimních dnů. Možná jste si všimli, že vaše slepice v těchto dnech snášejí méně často kvůli nedostatku světla. Zvažte pořízení několika žárovek pro adekvátní osvětlení kurníku. Pouze otevřená okna kurníku budou rychle snižovat teplotu v zimě, takže instalovat osvětlení je lepší.
Špatná teplota
Podobně jako světlo má i teplota vliv na velikost a produkci slepičích vajec. Pokud je teplota nesprávná, může to vést k tomu, že slepice budou snášet velmi malá vejce, nebo dokonce přestanou snášet úplně. Vyšší teploty mají na produkci vajec větší vliv než teploty nižší. Velké horko také způsobuje u slepic tepelný stres, což je dalším faktorem, který může vést k snášení malých vajec. Optimální teplota pro slepice snášející vejce by měla být v rozmezí od 11 do 25 °C. Pokud teplota stoupne nad 26 °C, může to značně snížit produkci vajec, jejich velikost i kvalitu.
Držíme palce vašemu chovu, aby se mu problémy vyhnuly. Jsme tu pro vás s dotazy a náměty, jak jste případně bojovali s malými vejci i vy. Napište nám.
Mohlo by vás také zajímat