Příliš měkká skořápka vejce. Jaké jsou příčiny a co dělat
Problém s měkkou skořápkou u vajec od slepiček se řeší velmi často. Je to de facto jedna z hlavních komplikací u chovu. Lidé se často ptají, co to způsobuje a jak lze tento problém řešit. Odpověď však není jednoduchá. Jednou z možných příčin, kterou lze určitě řešit, je nevhodná strava, konkrétně nesprávný poměr všech konzumovaných živin. Měkké skořápky u vajec se také častěji objevují u slepic na začátku nebo na konci snůškového cyklu (u mladých nebo starších slepic), a to především u hybridů.
Hlavní příčiny tenké nebo měkké skořápky vajec
Nedostatek živin v potravě
Zejména hybridní nosnice jsou šlechtěny tak, aby co nejúčinněji přeměňovaly krmivo na vejce. Jejich organismus je nastaven tak, že i malá odchylka ve stravě může ovlivnit kvalitu produkovaných vajec. Proto se často zdůrazňuje důležitost kvalitní krmné směsi pro nosnice, která poskytuje správnou rovnováhu všech nutričních složek.
Doporučení a důraz na kvalitu nejsou založené na dohodách s výrobci krmiva, ale na ujištění, že slepice a kuřice získávají z potravy vše potřebné pro svůj zdravý vývoj, a také aby nepoužívaly vlastní tělesné zásoby (například kosti) pro produkci vajec.
Kvalita skořápky vajec je hlavně ovlivněna vápníkem. Pokud si připravujete vlastní krmnou směs pro slepice, je důležité dbát také na obsah minerálů a vitamínů. V případě kupované kompletní krmné směsi by měly být všechny tyto složky již zahrnuty. Mezi klíčové prvky pro tvorbu skořápky patří vápník, fosfor, mangan a vitamín D3. Lze třeba koupit levný vápenec v pytlích přímo ve vápencovém lomu.
Stres u slepic
Problém se stresem má u slepic obvykle jasné původce. Jsou to šikana v hejnu nebo celková nepohoda v hejnu. Zajistěte hlavně velký prostor pro výběh a náladu v hejnu sledujte. Snažte se jakkoliv přispět k jejímu zlepšení. Případného agresora na pár dní izolujte.
Příliš rychlé snášení vajec
Slepičky jsou silně šlechtěny, aby snášely co nejvíce vajec. Ve velkých komerčních chovech může slepice snést až jedno vejce denně. Vzhledem k tomu, že tvorba vaječné skořápky trvá přibližně 24 hodin, tak pokud slepice snese další vejce v kratším časovém rozmezí, skořápka může být nedokonale formovaná (vejce bez skořápky, s měkkou skořápkou).
Nadváha a stáří slepic
I když to může znít zvláštně, slepice, stejně jako jiní domácí mazlíčci, mohou trpět na obezitu. To může vést k přerušení produkce vajec nebo ke vzniku vajíček s nedostatečnou skořápkou. Nicméně to neznamená, že by se slepice po celý den lenošily u krmítek a přejídaly se. Je to spíše otázka správného složení jejich stravy.
Pokud je jejich strava založena hlavně na drcené pšenici a kukuřici, tyto obilniny jsou bohaté na sacharidy. Kukuřice může přispět k nárůstu tělesného tuku, který se ukládá jak pod kůži, tak i kolem vnitřních orgánů, což může být ještě škodlivější. Kukuřice je užitečná v zimě pro dodání energie potřebné pro udržení tělesné teploty. Jedné slepici postačí hrstka kukuřice denně jako doplněk k hlavnímu krmivu, a to pouze v zimních měsících.
Podobné problémy vznikají, pokud slepice převážně konzumují zbytky z kuchyně. To vede k nerovnováze ve stravě, slepice dostávají příliš mnoho některých živin a nedostatek jiných. Kuchyňské zbytky a jiné dobroty by neměly tvořit více než 25 % celkového příjmu potravy, většinu by měla tvořit kompletní krmná směs a část potravy si slepice najdou samy při hrabání ve výběhu.
Na špatné kvalitě skořápek vajíček se podepisuje také vyšší věk nosnice. S věkem některé slepice začínají snášet více vajec s měkkou skořápkou, obvykle to nastává ve věku 4 až 5 let. Pokud probíhá vše jak má, slepice postupně ukončí snášku, a mohou pak strávit několik let bez zátěže spojené s produkcí vajec.
Povětrnostní vlivy
Největším rizikem jsou horké letní dny. Podobně jako třeba u nás u lidí, tak i slepičky v horkých parných dnech snižují příjem potravy. Jsou přehřáté a tělní teplotu lze snížit právě tím, že metabolismus nezaměstnává další a další potrava. Menší příjem živin v krmení potom znamená méně materiálu pro tvorbu skořápky.
Nemoc nebo metabolická porucha
Pokud jsou skořápky vajec měkké a tenké, je nutné prověřit i zdravotní rizika slepiček ideálně společně s veterinářem. Rizikové jsou zánět vejcovodu, nemoci jako ptačí chřipka, infekční bronchitida, adenovirová salpingitida drůbeže, Newcastleská choroba a další. Nezapomeňte také na možné metabolické poruchy, hlavně špatné vstřebávání vápníku.
Držíme palce, ať se vašemu chovu daří co nejlépe a problémy s vajíčky buďto vůbec nemáte, nebo se vám podaří identifikovat a vyřešit příčinu. Klidně nám napište nebo zavolejte, zkusíme probrat možnosti.
Chcete vědět víc o vejcích?
Aby bylo vašim slepičkám co nejlépe