Vajíčkový speciál
Rádi byste každý den nasbírali ošatku plnou krásných čerstvých vajíček? Kvalitní domácí vejce nejsou žádná věda! Důležité je vědět, že vše začíná u slepiček, o které musíte s láskou pečovat. Zdravé a spokojené slepice vás pak odmění chutnými vajíčky.
Pojďme se společně podívat, jak na to.
Spokojené slepičky jsou základ
Vaše slepice budou spokojené v prostředí, kde jim nebude nic chybět, to znamená v dobře zařízeném kurníku. Celé zařízení pro chov musí být samozřejmě čisté. Pravidelně také kontrolujte, jestli se u vašich holek neobjevili čmelíci nebo roztoči a snažte se o prevenci. Jak se říká: čistota - půl zdraví.
Neméně důležitý je i klid. Nervózní nebo vyplašené slepičky, které nemají svůj každodenní řád, nebudou snášet kvalitní vajíčka. Alfou a omegou je potom kvalitní krmivo a minerální doplňky. Samozřejmostí je i celodenní přístup k čerstvé vodě. Na přilepšenou nezapomeňte slepičkám dopřát nějaké dobrůtky, které podpoří snůšku a pozitivně ovlivní kvalitu a chuť vajec.
Dostatek vápníku je důležitý pro tvorbu skořápky
Aby vaše slepičky měly vajíčka s krásnou pevnou skořápkou, potřebují vápník. Jeho množství je ovšem velmi variabilní a mění se v závislosti na ročním období a věku nosnice. Při nedostatku vápníku u mladých kuřic dochází ke špatnému vývinu kostry a snížení snůšky se špatnou kvalitou vaječné skořápky. Na problém je ale zaděláno, i když to s vápníkem přeženete – slepičkám pak hrozí tvorba močových kamenů.
Orientační dávka:
Při snesení vajíčka vyloučí slepičky z těla přibližně 2,2 g vápníku. Využitelnost vápníku v jejich těle je ale pouze 50 %, a proto ve snáškovém období potřebují přijmout každý den přibližně 4,4 g uhličitanu vápenatého.
Vhodné doplňky stravy:
Klasickým doplňkem stravy bohatým na vápník jsou drcené skořápky. Při největší nouzi chovatelé místo nich sahají po krmném vápnu. I to obsahuje velké množství uhličitanu vápenatého a servíruje se stejně jako skořápky. Také doporučujeme pravidelně podávat speciální minerální a vitamínové doplňky určené pro nosnice.
Doba snášení slepic
Prvních vajíček se u mladých slepiček dočkáte přibližně kolem 20. až 24. týdne jejich života s ohledem na plemeno. První vajíčka budou malá, ale kuřice budou postupně snášet čím dál větší a kvalitnější vajíčka. První rok života nosnic je vždy nejvýnosnější. Druhým rokem už slepice začínají stárnout a produkce vajec bude přibližně na 80 % oproti prvnímu roku. Během třetího roku je snůška na cca 60–70 % a čtvrtým rokem klesá až na polovinu.
Kolem pátého až sedmého roku slepice odchází do důchodu a přestanou snášet úplně. Ale nemějte jim to za zlé - nejsou továrnou na vajíčka a nám, chovatelům, by mělo jít především o jejich šťastný život.
Prostorné a čisté snáškové hnízdo
Snášková hnízda neboli kukaně, kde slepice snáší vajíčka, jsou jednou z nejdůležitějších věcí v kurníku. Měla by být umístěna co nejdále od vchodu do kurníku, aby tu slepičky měly klid a zbytečně si sem nenosily nečistoty zvenku. Jejich velikost by měla odpovídat chovanému plemeni a slepice by v nich měly mít dostatečný prostor a pohodlí. Jedno hnízdo obvykle vystačí třem až čtyřem slepičkám. Pokud bude hnízd málo nebo se v nich slepice nebudou cítit dobře, mohou začít tzv. zanášet – snášet mimo hnízdo.
I přesto, že na každém vajíčku je jakýsi neviditelný povlak, který ho chrání před proniknutím škodlivých bakterií a virů skrz skořápku, je důležité udržovat místo pro snášení v naprosté čistotě. Díky tomu budou vajíčka čistá a bezpečná pro konzumaci. Vajíčka v hnízdech nikdy nenechávejte přes noc a sbírejte je každý den ideálně ve stejný čas. Pokud je vaše hejno větší, doporučujeme sběr provádět i dvakrát denně.
A na závěr ještě NÁŠ TIP: Když do podestýlky v hnízdě přidáte pár listů z ořešáku nebo pár snítek levandule, docílíte nejen příjemné vůně, ale odlákáte i obtěžující hmyz a parazity.
U vajíček mimochodem zůstaneme i příště - podíváme se, jak důležitá jsou pro náš organismus, a podělíme se s vámi o jeden bezvadný recept, ve kterém hrají vajíčka prim. Těšíte se? :)