Vybíráme krmítko pro slepice a drůbež. Tipy a chovatelské rady
Myslíte si, že vybrat a koupit krmítko pro slepice je hračka? Není to tak úplně pravda. I krmítka mají své vlastnosti, které je dobré zohlednit, než slepičkám jejich stravovací prostor naplánujete. Nezkušený chovatel si může říct, že na krmítku není co pokazit. Opak je pravdou, volba krmítka a jeho umístění hraje zásadní roli. Projděte si s námi rady a tipy, jak při výběru krmítka postupovat.
Obvyklé typy krmítek pro slepice a drůbež
Není krmítko jako krmítko. Chov slepic je tak tradiční hospodářská záležitost, že se v průběhu mnoha let i tato zdánlivě banální výbava vyvíjela a zvyšovala svou efektivitu.
Závěsná krmítka – krmítka je možné zavěsit do výšky, což přispěje k čistotě krmiva, slepičky nebudou mít možnost znečistit potravu svým trusem.
Tubusová krmítka – jedná se o krmítka, která je možné i výškově nastavit, slouží hlavně pro granulované a sypké krmné směsi, které se slepičkám dávkují postupně. Součástí krmítka je zásobník. Počítá se s delší životností krmítek, proto jsou vyrobena obvykle z odolného plastu nebo pozinkovaného materiálu.
Žlabová a korytová krmítka – klasická varianta krmítek, v tomto případě jsou vyrobena z odolného materiálu, jsou pevná a stabilní. Většinou se využívá pozinkovaný materiál. Krmítka se dobře udržují v čistotě, čistění je s ohledem na konstrukci a tvar jednoduché. Tento typ krmítek umožňuje hromadné stravování více slepiček.
Kruhová krmítka – někdy se označuje i jako talířové. Je vhodné pro malá kuřátka. Obvykle je vyrobeno z odolného plastu a je velmi snadné je čistit nebo dezinfikovat.
Automatická krmítka – je jím často myšleno už zmiňované tubusové krmítko. Zásobník naplníte krmivem a krmítko automaticky dávkuje potravu slepičkám do podavače. Varianta je vhodná pro chovatele, kteří se nemohou věnovat krmení slepiček pravidelně.
Kam krmítko pro slepice umístit?
Při umístění krmítka se pokuste vyhnout jakýmkoliv vnějším vlivům – povětrnostním vlivům, škůdcům, trusu slepiček, spadanému listí apod. Proto je nejlepší umístit krmítko přímo do kurníku a zavěsit. Uzavřené místo a zavěšení ve výšce udrží krmivo v nejlepší kvalitě co nejdéle.
Můžete slepičkám dopřát i krmítko ve výběhu, ale v tomto případě ještě více dbejte na vnější vlivy a krmítko umístěte do výšky.
Kolik krmiva potom dávat do krmítka?
Není přesně stanovené, kolik potravy by měla drůbež přijímat, spíše obecně se hovoří o 100 až 120 g krmiva pro jednu slepičku, hlavně podle sezóny a plemene. Musíte se vcítit do svého chovu, abyste poznali, kolik krmiva je potřeba, aby byla drůbež co nejvíc fit. Podle toho, jak často budou slepičky na pastvě, se pak dávka krmiva snižuje. Jen při výběru krmítka pro chov pamatujte na počet slepic, abyste zvolili odpovídající velikost. Přečtěte si něco víc o krmení drůbeže.
Jak je to s výrobou vlastního krmítka pro slepice?
Pokud jste manuálně zručný chovatel a kutil zároveň, vlastní krmítko nebude problém. Musíte se ale hodně soustředit na vlastnosti krmítka a materiál, aby bylo pevné a odolalo všem výše zmíněným vlivům. Krmítko se nesmí převrhnout. K výrobě se hodí například PET lahve, miska od květináče a další materiál, který najdete v každé domácnosti. Doporučujeme ale zvážit i pevnější a odolnější materiály.
Podívejte se také na kompletní rady, jak má vypadat správný kurník nebo jak se o chov správně starat.