Jak chovat kuřice a slepice
Vítejte na našem blogu, kde se s vámi budeme dělit o naše postřehy z chovu drůbeže a přinášet vám tipy, co dělat, aby vaše slepičky, kačenky, husičky a jiná drůbež byly spokojené a přinášely vám jen radost. :)
A začneme obecnými tipy pro chov kuřic a slepic - jak je krmit, jaká je ideální teplota pro snášku, jak je to s pelicháním, jaký má světelný den vliv na produkci vajec atd.
Krmení slepic
Doporučená krmná dávka směsi je 10-12 dkg/den/1 ks.
Kuřice krmíme 2 x denně. Pokud nemáme vhodnou směs na snášku, zkrmujeme je např. namočenou pšenicí 50 %, kukuřicí 30 %, jinými obilovinami 20 % (oves, ječmen) nebo obilným šrotem. Nezbytné jsou i minerální látky (např. sušené drcené skořápky polité jedlým olejem nebo vápenný grit) a doplňky vitamínů, makro- i mikroprvků a aminokyselin (ty seženeme v chovatelských potřebách nebo u veterinárního lékaře). Doporučujeme také zelené krmivo (trávu, vojtěšku), mrkev a řepu k doplnění krmné dávky - nosnice potom budou mít pěkné oranžové žloutky. A nesmíme zapomínat ani na dostatečné množství čerstvé pitné vody po celý den.
Slepice bychom naopak neměli příliš překrmovat kuchyňskými zbytky, brambory či pečivem, aby jim nezatloustly vaječníky. Pokud kuchyňské zbytky podáváme, potom raději přes den - a na noc zrniny.
Teplota pro snášku
Optimální teplota pro snášku je 13-18 °C.
- V létě by slepice neměly být na přímém slunci a měly by mít k dispozici stín. Při teplotě vyšší než 25 °C se u nich snižuje spotřeba krmiva a zvyšuje příjem vody, zároveň se logicky snižuje hmotnost vajec a pevnost skořápky.
- V zimě by neměla teplota v prostředí, kde se slepice pohybují, klesnout pod 10 °C - pak se výrazně snižuje, nebo i zastavuje snáška. Při venkovní teplotě -4°C by se slepice neměly vypouštět z kurníku.
- Důležité je také kurník pravidelně větrat, ale nemělo by docházet k průvanu.
Pelichání slepic
V době mezi snáškovými cykly nastává přestávka ve snášce, kdy slepice pelichají. Pelichání je přirozená výměna peří, zároveň jde o regeneraci organismu při přechodu na další snáškový cyklus. Drůbež pelichá jednou za rok, většinou na podzim - v tomto období, které trvá přibližně 4-5 týdnů, je slepice citlivější a náchylnější.
Světelný den
Nepodceňujeme ani světelný den - světlo (sluneční nebo umělé) stimuluje produkci hormonů hypofýzy, což má přímý vliv na činnost vaječníků, tedy na produkci vajec. Kuřice v 16. týdnu stáří byly odchovány na cca 10 hod. světla, každý týden bychom potom měli přidat o 1 hod. světla více, abychom se ve 20. týdnu stáří dostali na 14 až 16 hod. světla denně - pak se nám nosnice začnou pěkně roznášet. V době podzimní, kdy se den zkracuje, bychom měli nosnicím přisvítit uměle.
Kvokavost
Nežádoucím projevem ve snášce je kvokavost, která se může projevit po snesení určitého počtu vajec. Jedná se o pud sezení na vejcích, který může být způsobený nevyváženou krmnou dávkou, vysokou teplotou apod. Nejlepší je v takovém případě vyřadit kvočnu z chovu, ostatní prostředky bývají většinou neúčinné.
Požírání vajec
K požírání vajec většinou dochází při nedostatku minerálních látek v krmivu. Slepici, která požírá vejce, je stejně jako v případě kvokavosti nutné izolovat od ostatních, aby se tento zlozvyk nenaučily od ní.
Máte zájem o kuřice?