Jak má vypadat správný kurník?
Spousta domácností se dnes vrací k chovu slepic. Důvodem nejsou ani tak narůstající ceny vajíček, jako spíš rozhodnutí jíst kvalitní potraviny.
Pokud i vy patříte mezi budoucí chovatele, nezapomeňte na jednu důležitou věc: investici do vyhovujícího chovatelského zařízení. Prostorný a dobře vybavený kurník je totiž základem pro to, aby byly vaše slepičky spokojené a dávaly vám ta nejlepší vajíčka.
Co byste měli zvážit před stavbou kurníku?
Dříve než si vytoužené slepičky přinesete domů, ujasněte si odpovědi na několik otázek. Jak velký chov plánujete? Koupíte si už hotový kurník, anebo si ho postavíte svépomocí? Kam ho umístíte? Budete k němu mít bezproblémový přístup pro každodenní krmení a sběr vajíček?
Velikost chovu
Velikost kurníku se odvíjí od počtu chovaných slepic. Nedostatečně velký prostor může zapříčinit nejen problémy se zdravím slepic, ale také jejich agresivitu a kanibalismus. Obecně se v chovech na 1 m2 podlahové plochy počítá se 3-4 dospělými slepicemi. Pokud ale chcete, aby byly vaše slepičky opravdu spokojené, dopřejte jim ještě více místa - ideálně 1-2 m2 podlahové plochy pro jednu slepici.
Umístění kurníku
Každý kurník se skládá ze dvou základních částí:
- vnitřních prostor, kde slepice snáší vajíčka a spí
- venkovního výběhu, kde slepice tráví den
Kurník doporučujeme umístit tak, abyste k němu měli celoročně bezproblémový přístup. Pokud máte možnost, postavte ho na vyvýšené místo, kde se nebude držet dešťová voda. V ideálním případě jej orientujte čelní stěnou k jihu nebo k jihovýchodu. Tímto směrem by měl mít i okno. Dostatek světla je pro slepice velmi důležitý, ale zase by neměly by být vystaveny celodennímu úpalu. Nezapomeňte tedy na vhodné přistínění, které vytvoří např. stromy nebo keře kolem výběhu. A pokud plánujete prodlužovat slepicím světelný den svícením, případně jim v zimě přitápět, myslete také na přístup k elektrické síti.
Koupit nebo postavit svépomocí?
Kupovaný kurník
Na trhu můžete vybírat z nepřeberného množství moc pěkných, už sestavených kurníků. Manipulace s nimi je jednoduchá a obvykle je můžete podle potřeby libovolně přesouvat po zahradě. Mají ale jednu společnou nevýhodu - jsou určeny pro velmi omezené množství slepic. Využijí je tedy hlavně začínající či malí chovatele, kteří mají na zahradě minimum prostoru. Cena pořízení se obvykle pohybuje mezi 5 000 až 15 000 Kč.
Kurník svépomocí
Pokud toužíte mít víc než 5 slepic a velikost pozemku vám umožňuje stavbu vlastního kurníku, zvolte raději tuto možnost. Kurník si snadno zhotovíte např. ze dřeva. Můžete si postavit i zděný kurník, jen se na příslušném stavebním úřadě nezapomeňte informovat o podmínkách stavby a stavebním povolení.
Rádi byste vlastní kurník, ale na stavbu si netroufáte? Zkuste poprosit nějakého šikovného kutila z okolí nebo místního truhláře. Inspiraci pro náčrt plánku kurníku najdete třeba na internetu, kde uvidíte i vhodné způsoby začlenění kurníku např. do okrasné zahrady.
Co budete potřebovat pro stavbu dřevěného kurníku?
- několik dřevěných trámků pro kostru kurníku
- dřevěná prkýnka nebo palubovky
- polystyren pro zateplení (nezapomeňte ho pořádně zadělat - slepice ho rády klovají)
- kovové panty a západku pro dvířka
- vyklápěcí okýnko, které bude zajišťovat světlo a po otevření i dostatek vzduchu
- chovatelské pletivo s malými oky
- střešní krytinu (např. vlnitý plech)
- hřebíky nebo vruty do dřeva
- nástroje a nářadí pro práci (metr, pila, kladivo, šroubovák, vrtačka, ...)
Vybavení kurníku
Každý kurník pro slepice by měl mít tuto základní výbavu:
Hřady - bidýlka, na kterých slepice spí. Obyvkle mají podobu opřeného „žebříku", kdy první hřada je umístěna ve výšce cca 50 cm. Vhodné jsou dřevěné tyče o průměru 4-6 cm. Využít můžete i větve o stejném průměru, které jsou díky svému povrchu pro slepičí nohy nejlepší. Při stavbě myslete na to, aby pro každou slepičku bylo na hřadě místo o šířce cca 30 cm.
Trusník - celý prostor pod hřady, kde bude vždy největší množství trusu, můžete vyřešit čistitelným boxem neboli trusníkem, který lze snadno vyjmout. V případě, že máte malý dřevěný kurník, může trusník fungovat jako výsuvný šuplík celé podlahové plochy.
Snášková hnízda - kukaně, kde budou slepice snášet vajíčka. Měla by být umístěna co nejdále od vchodu do kurníku, aby měly slepičky klid a zbytečně si do nich z venku nenosily nečistoty. Snášková hnízda vyrobte jako dřevěné čtvercové bedýnky a vystlete je podestýlkou (senem nebo slámou). Velikost snáškových hnízd by měla odpovídat chovanému plemeni, ale přibližně počítejte s rozměrem 30 x 30 cm.
Podestýlka - v zimních měsících je vhodné celou plochu kurníku vystlat vhodnou podestýlkou, která slepice nejen zahřeje, ale poslouží jim i jako materiál pro přehrabování se, když je venku vše pod sněhem. Využít můžete např. slámu nebo dřevěné hobliny.
Krmítko - krmítko pro slepice by mělo být dlouhé a úzké, aby se k němu dostaly všechny slepice najednou. Ideální jsou žlábková krmítka, která seženete buď v plastové, nebo v zinkované verzi. Anebo si můžete vyrobit vlastní krmítko ze zbytků dřeva ze stavby kurníku.
Napáječka - slepice také potřebují celodenní přístup k čerstvé vodě. Vhodným řešením mohou být speciální napáječky, které brání znečištění vody.
Ať se rozhodnete pro kupovaný, nebo vlastní kurník, věříme, že v něm budou vaše holky spokojené. Obzvlášť, pokud se budete držet našich chovatelských rad. ;) Přejeme vám spoustu krásných zážitků při chovu slepiček.
Máte zájem o kuřice?