Slepice a podzim. Jak se správně postarat?
Vrchol léta už je pomalu za námi a blíží se podzim, který je po jaru druhé nejdůležitější období u chovu slepiček. Je nezbytné nachystat chov na zimu, u vašeho hejna slepic dojde také k důležitému přepeřování. Je vhodné počasí na to ještě správně vylepšit kurník, než udeří dlouhé a studené zimní období. Je také ideální šance pořídit zásoby ještě kvalitního krmení na zimu.
Co je potřeba na podzim vyřešit u chovu slepic
Krmivo a jeho příprava
V září nebo nejpozději v říjnu byste měli připravit dostatek krmení pro vaše slepice nebo kuřice. Množství potřebného krmiva závisí na počtu slepic, pracujte s odhadem 100 g denně na jednu slepici. Pro správnou produkci vajec střídejte běžné krmivo s dobrotami, jako jsou šrot, škvarky a vitamíny.
Podzimní péče o kurník
Správná podzimní údržba kurníku zahrnuje hlavně čištění hnízd pro snášení vajec, jejich dezinfekci a výměnu staré podestýlky. Důležité je také postarat se o odstranění čmelíků a dalších škůdců. Doporučuje se také důkladně vyčistit krmítko, napáječku a další příslušenství v horké vodě (nad 60 °C) nebo dezinfekčním přípravkem, aby bylo vše připraveno na nadcházející období. A než přijdou první noční mrazy, měli byste mít připravenou vyhřívanou podložku pod napáječkou.
Podzimní přepeřování slepic
Dvakrát do roka, na jaře a právě na podzim, procházejí slepice obdobím pelichání. Pokud vidíte v kurníku nebo výběhu rozptýlené peří a slepice mají na těle holé části, je jasné, že právě nastalo přepeřování. Není důvod k obavám - je to přirozený proces, který trvá několik týdnů. V této době je důležité zvýšit množství vápníku a bílkovin v krmivu.
Hlavně ke konci podzimu útočí dravci
Jak se bude v průběhu podzimu ochlazovat, přirozená potrava se pro dravce stane vzácnější a oni se pokusí shánět kořist jakkoliv. Vaše slepice a jejich vajíčka se mohou stát jejich cílem. Je důležité zajistit, aby výběh byl zabezpečený a nedostupný pro dravce.
Elektrický ohradník a kvalitní vysoký plot jsou skvělým řešením. Nezapomeňte také na drobné hlodavce, jako jsou krysy či potkani, kteří mohou cítit potravu z velké dálky. Proti nim je dobré rozmístit kolem kurníku několik pastí nebo léček. Proti útokům ze vzduchu se můžete chránit sítí, nebo alespoň mít ve výběhu hodně stromů, keřů a úkrytů pro slepičky.
Podzimní dobroty pro slepice
kukuřice - krmivo s malým množstvím neškrobových polysacharidů – vysoká energie, v chladném období je ideální pro získání potřebné energie pro snášení vajec, je lepší ji podávat ve formě kukuřičného šrotu a stačí jednou týdně
slunečnice – celá slunečnice nebo slunečnicová semínka představují bohatý zdroj vitamínů a minerálů, přispívají k lepší produkci vajec, dodávají energii a během zimních měsíců je louskání semínek zábavnou činností, která zabrání slepicím ve vzájemném klování, slunečnici podávat jednou týdně
pšenice - jedno z nejběžnějších krmiv pro drůbež, levné a s důležitým proteinem, při správném skladování vydrží celý rok
dýně – semínka dýně jsou pro slepičky cenným zdrojem vitamínů a minerálů, rozpulte dýni a nechte ji slepičkám volně k dispozici, budou mít zábavu i zdravou hostinu
Během podzimu dobře připravte chov slepic na blížící se zimu. Určitě se vám slepičky odvděčí svou vitalitou i snůškou.
Další chovatelské rady kolem slepic