1. GALLUS EXTRA s.r.o.
  2. Chovatelské rady
  3. Nemoci slepic. Které choroby jsou nejčastější?

Nemoci slepic. Které choroby jsou nejčastější?

sussex isa brown dominant modraPři chovu drůbeže je dobré pamatovat na nemoci vašich slepiček. Velká část z nich odezní sama od sebe. U některých chorob je však dobré přistoupit k léčbě nebo očkování kuřic. Riziku zdravotních problémů můžete předcházet. Důležité je budovat obranyschopnost drůbeže. Dopřejte slepičkám kvalitní a vyváženou stravu a myslete také na hygienické podmínky chovu.

Když není se slepicí něco v pořádku

chicken-4920967 1920Jak obecně poznáte nemocnou slepičku? Bývá apatická, není moc aktivní, různě posedává a má načepýřené peří. Hřebínek může blednout a kolem kloaky se objevuje špína od trusu (platí hlavně pro průjmová onemocnění). Podobně jako u ostatních zvířat slepička vyhledává ústraní, schovává se, nemá zájem o společnost i potravu. Snůška rychle klesá na minimum nebo se úplně zastaví.

Nejčastější nemoci drůbeže

Rýma

chicken-2442347 1920Rýmou označujeme různá onemocnění dýchacích cest. Klasickými projevy jsou výtoky z nosních otvorů. Mohou být vodnaté, hlenovité, v horších případech i hnisavé. Slepičky kýchají, kašlou a otírají si hlavu o peří a křídla. Snáška obvykle klesá. Rýmy mohou být infekční i neinfekční. Slepičky během rýmy v drtivé většině případů nehynou.
Na infekční formy rýmy bakteriálního původu zabírají antibiotika, na virové však ne. Je důležité najít původce rýmy a dlouhodobě preventivně budovat obranyschopnost slepiček správnými podmínkami.

Parazité

Podobně jako všechny živé organismy tak i slepičky bojují s parazity. Podívejte se s námi ne nejběžnější parazity slepic.

Perožrout, peříš a zápeřník jsou obtížní cizopasníci, kteří se prožírají peřím slepic, a ty vypadají následně dost zdecimovaně. Slepičky je nutné přestěhovat a dokonale vyčistit kurník. Doporučuje se karbolín. Slepice je třeba ošetřit směsí 10 dílů lihu, 1 dílu kafrového lihu a trošky salátového nebo olivového oleje.

Čmelíci se živí krví slepic. Kromě toho, že mohou přenášet různé smrtelné nemoci, mohou oslabit zvláště mladá zvířata a zvířata se sníženou odolností. Pokud se čmelíci objeví ve vašem kurníku, je nutné jej dokonale a opakovaně vyčistit. Využívejte hladké povrchy v kurnících bez skulin a prasklin, aby se čmelíci neuchytili.

Vši způsobují hostiteli ukrutné svědění, slepice se začne škrábat a klovat a brzy se jí v peří objeví holá místa. Vši jsou na kůži a v peří viditelné a existují proti nim veterinární léky, které je třeba opakovaně aplikovat až do úplného vyhubení parazitů.

Škrkavky jsou onemocnění způsobené začervením trávicího traktu. Projevují se průjmem a ztrátou hmotnosti slepiček. Odčervovací prostředky lze snadno rozpustit ve vodě a začít s léčbou. Ideální variantou je odčervovat drůbež průběžně po půl roce.

Kokcidióza

chicken-2789493 1920Jde o střevní chorobu. Kokcidie se usazují ve střevech a šíří se trusem. Nákaze se dá předejít dodržováním hygienických zásad. Nemoc může mít mnoho podob, příznaky mohou být nulové i velmi vážné. Nákaza se prokazuje ve vzorku trusu. Mladé slepičky často na tuto nemoc hynou. Léčba se řeší medikamenty a sypáním vápna na podlahu kurníku.

Vápenka

hens-3420126 1920Velmi častá nemoc u slepic, kterou je nutné léčit. Vápenka se projevuje doslova zvápenatěním nohy. Slepice potom nemají pěkné hladké nohy, ale tlusté, s šedavými otoky mezi „šupinami" na nohou. Onemocnění způsobuje slepičkám nepohodlí a bolesti. Původcem jsou drobní parazité. Neléčená vápenka může vést k deformaci nohou, ztrátě prstů a výjimečně i úhynu.

Vyléčení slepičky je dlouhá a náročná práce. Nejdříve je potřeba nohy změkčit, pomůže vrstva mýdla nebo glycerínu. Nohy dejte následně do vlažné vody a kartáčujte je pevným kartáčem. Po vysušení na nohy naneste prostředek proti vápence od veterináře. Také celý kurník je nutné ošetřit prostředkem proti vápence.

Nezapomeňte, že je vždy lepší chorobám předcházet. Ať se Vašemu chovu co nejvíce daří a slepičky jsou zdravé jako rybičky!