Zima už nám klepe na kurník
Pro spoustu chovatelů může být zima kritickým obdobím. Slepice často nesnášejí a mívají zdravotní potíže. A to právě v době, kdy potřebujeme nejvíc vajíček – nejen, že před Vánocemi je standardně největší spotřeba, ale především se připravuje líhnutí. Ale nebojte se, když se budete držet našich rad, vaše slepičky zimu hravě zvládnou a ještě vám budou snášet vajíčka.
Tak pojďme na to, vždyť zima už nám klepe na kurník.
Vše začíná u kurníku
Mráz, pokud není příliš tuhý (cca do -10 °C), slepicím tolik nevadí. Jsou-li však soustavně vystaveny chladu a navíc i vlhku a průvanu, projeví se to na jejich zdraví a užitkovosti. U plemen s většími hřebínky mohou následkem toho vznikat i nebezpečné omrzliny.
V prvé řadě proto doporučujeme zahájit přípravy na zimu zavčas, než přijdou mrazy a vlezlá zima. Začněte úklidem a dezinfekcí kurníku a všech jeho součástí včetně napáječek a krmítek. Poté zkontrolujte podlahu, zdi a okna. Pokud někde odhalíte poškození, opravte ho, aby byl kurník řádně zaizolovaný. Díry by neměly být ani ve střeše, aby z kurníku neunikalo teplo a aby na slepice nepršelo či nesněžilo. Uvidíte, že správně zateplený a zazimovaný kurník udělá se snáškou divy.
Pravidelný úklid
V kurníku tráví slepice většinu zimního období, takže je v něm i velká část trusu. Slepičí trus obsahuje hodně vody, rychle se rozkládá a uvolňuje dusík, což může vést k nepříjemnému zápachu a nebezpečné vlhkosti. Předejděte tomu pravidelným úklidem, a to alespoň jednou týdně. Čas od času také důkladně oměťte všechny pavučiny a části kurníku, kde se může držet prach - i ten má nepříznivý vliv na zdraví slepic.
Pozor na parazity
Pokud je v kurníku teplo a vlhko, může tu docházet k rozmnožování vnějších parazitů. Nejčastěji se jedná o čmelíky kuří. Jejich přítomnost lze naštěstí poměrně snadno odhalit. Stačí, když do snáškového hnízda na noc umístíte kousek dvojité lepenky. Když ráno mezi těmito dvěma vrstvami najdete parazity, vyčistěte celý kurník a ošetřete i všechny slepičky. Podrobnější návod najdete v našem článku Výskyt čmelíků a roztočů v kurnících.
V teple a pohodlí se snáší nejlépe
Aby vám slepičky snášely vajíčka i v zimě, dopřejte jim vhodnou podestýlku. Pokud používáte slámu, zvolte raději řezanou, protože dlouhá může slepicím uváznout v zobáku. Anebo vyzkoušejte jiné drobnější stelivo, například oblíbené hobliny z borovice. V každém případě podestýlku často měňte - zabráníte tak nepříjemnému zápachu a vajíčka navíc budou krásně čistá.
Pro dobrou snášku je důležité i světlo. Toho přirozeného slepice v zimním období moc nemají, takže je vhodné jim světelný den prodloužit. Můžete použít třeba zářivky nebo úsporné žárovky a světlo regulovat časovým spínačem. Nejlépe uděláte, když slepičkám rozsvítíte na 2–3 hodiny ráno před rozedněním. Následné zhasnutí tak bude působit přirozeně a nezpůsobí slepicím problémy s orientací.
Ze všecho nejdůležitější je ale teplo. Čím tepleji vašim slepičkám bude, tím víc budou snášet. Myslete na to hlavně v případě, že bydlíte na okraji vesnice nebo na samotě a zima vám tak do kurníku může pronikat napříkad z lesa nebo od vodních toků. Doporučená teplota v kurníku je 15-20 °C. Pokud zjistíte, že klesla pod tuto hranici, přitopte. Zvolit můžete přídavné topení nebo tepelné žárovky, v úvahu přichází i přímotopy. Teplota v kurníku by určitě nikdy neměla klesnout k nule, hrozí pak namrznutí a znehodnocení vajec. Venku se slepičky naopak mohou pohybovat až do -10 °C, při nižších teplotách je už ale raději nechte zavřené.
Kurník je samozřejmě třeba i pravidelně větrat - zejména pokud slepice kvůli silnému mrazu nemohou na čerstvý vzduch. Ovšem pozor na průvan a vlhkost. Relativní vlhkost v kurníku by měla být 50-70 %.
Krmení v zimním období
Krmivo je v zimě obzvlášť důležité. V chladných dnech má totiž drůbež vyšší nároky na energii, aby si udržela svou tělesnou teplotu. Počítejte s tím, že spotřebuje asi o 10 % více krmiva než v létě. Určitě na něm nešetřete, jinak riskujete nejen méně vajíček, ale také zdraví svých slepic. Krmná dávka by také měla obsahovat dostatek vitamínů, minerálních látek a kvalitních bílkovin.
Pokud chcete slepičkám ještě více přilepšit, přidejte jim do běžné směsi kukuřici, která podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Použít můžete i kukuřičný škrob nebo malé množství slunečnicových semínek. Sušená vojtěška nebo sušené kopřivy zase slepicím udělají radost v době, kdy venku nic zeleného neroste. Na přilepšenou jim občas můžete uvařit také brambory nebo mrkev a v úvahu připadá i krmná řepa. Pro drůbež sice nemá valnou krmnou hodnotu, protože obsahuje hodně vody a málo živin, ale hodí se například na dochucení míchanic. Jen pozor, nesmí být namrzlá.
Kromě kvalitního krmiva musí mít slepice k dispozici i dostatek čisté vody, která samozřejmě nesmí zmrznout. Pokud máte napáječku v kurníku, nejspíš k tomu nedojde, ale i tak je dobré mít připravené nahřívací podložky, které vodu v případě potřeby udrží tekutou.
Věříme, že pokud se budete držet našich tipů, vaše drůbež se bude mít i v zimě parádně. Tak hezký advent vám i vašim slepičkám. :)